O nás

Dubský perník

Příběh firmy započal jako pohádka: Byl jednou jeden dědeček a ten slíbil vnoučkovi perníkovou chaloupku. Jenomže v obchodě s perníky ji nesehnal a proto se rozhodl, že ji upeče sám. Nebyla nijak dokonalá, účel ovšem splnila. Tak se stalo, že další Vánoce napekl dědeček chaloupky pro všechna svá vnoučata, potom i pro další příbuzné a známé, přidaly se další tvary (srdíčka, vajíčka, trakaře) a příležitosti (Velikonoce, svátky, narozeniny, tomboly různých akcí). Protože byl o perníčky stále větší zájem, začala mu s nimi pomáhat dcera. Společná práce vedla k založení firmy v roce 1990.

 

Prodej výrobků začal pozvolna na teplické burze a jako správný perník také na poutích. V roce 1993 byla otevřena vlastní prodejna v Dubí. Zde jsou od té doby nabízeny různé druhy zdobených perníčků (srdíčka, pantoflíčky, podkovy, koně a jiné), nezdobené perníčky ve tvaru cukrářského piškotu určené hlavně pro malé děti, ale i pro ty, kteří chtějí mlsat s menším obsahem cukru. Pro plnoleté zákazníky máme naši specialitu – perníkový pohárek s miniaturou alkoholu. Perníková truhlička nejen pro novomanžele (lze do ní umístit dárek nebo peníze) byla oceněna značkou “Nejlepší výrobek Ústeckého kraje – kraje Přemysla Oráče”. Některé výrobky putovaly i za hranice státu (Severní a Jižní Amerika, Japonsko, V. Británie, Rakousko, Německo…).

 

Stále častěji jsme slýchávali od našich zákazníků, že jsou naše zdobené perníčky hezké na pohled a že je jim až líto je sníst. Nám zároveň na trhu chyběly dříve vyráběné rumové perníčky, a tak jsme zkoušeli a dávali dohromady různé recepty. Zároveň jsme chtěli udělat výrobek trochu zdravější, a proto jsme použili na výrobu celozrnnou špaldovou mouku, která má oproti klasické bílé mouce více vitamínů, minerálních látek, vlákniny a také obsahuje méně lepku. Tak v roce 2018 vznikly Rumperníky, které jsme ale kvůli nařízení Evropské unie museli přejmenovat na Umperníky, protože neobsahují rum z třtinového cukru, ale náš český Tuzemák. Každopádně, Umperníky od uvedení do prodeje sklízejí pozitivní ohlasy a lidé dokonce říkají, že připomínají právě ty dříve vyráběné rumové perníčky.

 

V prodejně lze zakoupit celoročně vyráběné perníčky, sezónní perníčky ale je možné i jednotlivé kusy domluvit dle zájmu jednotlivce nebo i firmy. Díky zakázkám neustále zjišťujeme, co je možné ještě z perníkového těsta upéct. Tak mohla například vzniknout v roce 2010 maketa dubského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, která nejprve přečkala cestu do německého partnerského města Arnstadt a poté byla dlouho vystavena ve vestibulu MKZ Dubí na Školním náměstí. Náš záměr, aby perníčky nelahodily pouze oku, ale i žaludku, byl tématem bakalářského dokumentu o Katedrále sv. Víta v Praze. Budoucí režisérka v něm chtěla docílit toho, aby si turisté neodnesli pouze pocit v duši, ale i kousek katedrály v žaludku. Maketu katedrály jsme přímo na nádvoří hradu nabízeli k ochutnání a z celé stavby zbyly pouze drobečky. To opět potvrzuje, že k výrobě perníčků používáme kvalitní, pokud možno regionální suroviny. Med máme přímo od včelařů. Jsme držiteli značky “Krušnohoří – regionální produkt” a každoročně se účastníme soutěže o regionální potravinu.

V roce 2020 náš nový Špaldový medovník “MEĎÁK“ vyhrál soutěž Regionální potravina Ústeckého kraje v kategorii Cukrářské výrobky.

Od začátku si stojíme za kvalitou a proto jsou naše perníčky nejen hezké na pohled, ale jsou také určeny k jídlu a splňují tedy přísnou legislativu výroby a označování potravin (která je často obcházena označením perníčků jako dekorativních).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení